Marina Abramovic (RS)

Yves Ackermann (CH)

Marc Alberto (NL)

Greta Alfaro (ES)

Francis Alijs (BE)

Christopher Baker (US)

Christopher Baker (US)

Pauline Bastard (FR)

Matthijs Blonk (NL)

Tammuz Binshtock (IL)

Peter Bogers (NL)

Natalie Bookchin (US)

Natalie Bookchin (US)

Karin Borghouts (BE)

Kim Boske (NL)

Kim Boske (NL)

Candice Breitz (ZA)

Candice Breitz (ZA)

Persijn Broersen & Margit Lukács (NL)

Persijn Broersen & Margit Lukács (NL)

Persijn Broersen & Margit Lukács (NL)

Jérôme Bucquet (DE)

Thomas Bürke (DE)

Michal Butink (NL)

Michal Butink (NL)

Wim Catrysse (BE)

YOUNG-HAE CHANG HEAVY INDUSTRIES (KR/US)

YOUNG-HAE CHANG HEAVY INDUSTRIES (KR/US)

YOUNG-HAE CHANG HEAVY INDUSTRIES (KR/US)

YOUNG-HAE CHANG HEAVY INDUSTRIES (KR/US)

Compagnie Collateral (CH)

David Claerbout (BE)

Brody Condon (US)

Chris Cornish (UK)

Sylvain Couzinet-Jacques (FR)

Sylvain Couzinet-Jacques (FR)

eddie d (NL)

Stéphanie Decourteille (CA)

Dries Depoorter (BE)

Anouk De Clercq (BE)

Sebastian Diaz Morales (AR)

Marjolijn Dijkman (NL)

Marjolijn Dijkman (NL)

Douwe Dijkstra (NL)

Rineke Dijkstra (NL)

Erwin Driessens & Maria Verstappen (NL)

Driessens & Verstappen (NL)

Driessens & Verstappen (NL)

Martin Effert (DE)

Jasper Elings (NL)

Atomic Elroy (US)

Cao Fei (CN)

Vera Frenkel (SK-CA)

Mieke Gerritzen (NL)

Pieter Geenen (BE)

Pieter Geenen (BE)

Marnix Goossens (NL)

Noémi Goudal (FR)

Gary Hill (CA)

Gary Hill (CA)

Stephen Honegger (AU)

Harald Hund & Paul Horn (AT)

Salise Hughes (US)

Paul Horn & Lotte Lyon (AT)

Carlos Irijalba (ES)

Jeroen Jongeleen (NL)

Jeroen Jongeleen (NL)

Stephan Keppel (NL)

Dagmar Keller & Martin Wittwer (DE / CH)

Keller / Wittwer (DE/CH)

Dieter Kiessling (DE)

Christine Koenigs (NL)

Juul Kraijer (NL)

Annja Krautgasser (AT)

Karel van Laere (NL)

Clare Langan (IE)

Euripides Laskaridis (GR)

Louise Lawler (US)

Adam Leech (US)

Adam Leech (US)

Adam Leech (US)

Charlotte Lybeer (BE)

Christian Marclay (US)

Geert Mul (NL)

Michael Najjar (DE)

Michael Najjar (DE)

Benny Nemerofsky Ramsay (CA)

Benny Nemerofsky Ramsay (CA)

Benny Nemerofsky Ramsay (CA)

Benny Nemerofsky Ramsay (CA)

Benny Nemerofsky Ramsay (CA)

Benny Nemerofsky Ramsay (CA)

Amirali Navaee (IR)

Astrid van Nimwegen (NL)

Lucia Nimcova (SK)

Siavash Naghshbandi (IR)

Jan van Nuenen (NL)

Nicholas O’Brien (US)

David O’Reilly (IE)

Jeroen Offerman (NL)

Saskia Olde Wolbers (NL)

Saskia Olde Wolbers (NL)

Jacco Olivier (NL)

Jacco Olivier (NL)

Jacco Olivier (NL)

Jacco Olivier (NL)

Paulien Oltheten (NL)

Paulien Oltheten (NL)

Paulien Oltheten (NL)

Hans Op de Beeck (BE)

Hans Op de Beeck (BE)

Hans Op de Beeck (BE)

Joris Perdieus (BE)

Ben Pointeker (AT)

Nicolas Provost (BE)

Nicolas Provost (BE)

Elodie Pong (CH)

Nika Radic (HR)

Anna Raimondo (IT)

Christine Rebet (FR)

Fernando Sánchez Castillo (ES)

Oscar Santillan (EC)

Hiraki Sawa (JP)

Hiraki Sawa (JP)

Hiraki Sawa (JP)

Anika Schwarzlose (BE)

Anika Schwarzlose (DE)

Semiconductor
 (GB)

Thomas Steiner (AT)

Imogen Stidworthy (UK)

Monica Studer & Christoph van den Berg (CH)

Monica Studer & Christoph van den Berg (CH)

Zhou Tao (CN)

Zhou Tao (CN)

Dominique Teufen (CH)

Mungo Thomson (US)

Mungo Thomson (US)

Thomson & Craighead (GB)

Thomson & Craighead (UK)

Su Tomesen (NL)

Su Tomesen (NL)

Su Tomesen (NL)

Su Tomesen (NL)

Penelope Umbrico (US)

Hiroaki Umeda (UY)

Markus Vater (DE)

Kris Verdonck (BE)

Kris Verdonck (BE)

Barbara Visser (NL)

Dan Walwin (GB)

Kuang Yu Tsui (TW)

Kuang Yu Tsui (TW)

Kuang Yu Tsui (TW)

Katarina Zdjelar (RS)

Katarina Zdjelar (RS)

2nd year students Fine Arts Maastricht Institute of Arts [MIA]