
The Halls of Moctezuma (2015)
In 2014 was het stadje Oracle in Arizona de arena voor het, tot nu toe grootste protest tegen het toelaten van niet-begeleide kinderen uit Midden-Amerika.
Voor dit stuk bracht Yoshua Okón negen ongedocumenteerde immigrantenkinderen uit Guatemala samen tot een koor. In het Spaans zingen ze een aangepaste versie van the Marines’ Hymne. De oorspronkelijke lofzang van de Mariniers uit 1929, op muziek van Offenbach, verheerlijkt Amerikaanse invasies over de hele wereld. Om te beginnen die van Mexico in 1847.
In de nieuwe versie zingen kinderen over de invasie van de VS in hun eigen land. Van belang is de medeplichtigheid van internationale ondernemingen, zoals Chiquita Brands International voorheen the United Fruit Company. De macht van deze Amerikaanse bedrijven was vele malen groter dan de politieke macht in eigen land. Landen in ZuidAmerika worden vaak neerbuigend aangeduid als ‘bananenrepubliek’.